גלולות, התקנים, זריקות, מדבקות, טבעות ועוד

אמצעי המניעה היעילים והנפוצים בישראל

 

אמצעי המניעה המודרניים העומדים לרשותן של הנשים בחמישים השנים האחרונות אפשרו את המהפכה הגדולה במעמד האישה בחברה, את תרומתן החברתית והכלכלית של הנשים לסביבתן הקרובה ואת השפעתן במישורים והמעגלים הרחבים יותר.

נשים יכולות ליהנות מיחסי מין בתור שכאלה ללא צורך בהתחייבות לטווח ארוך, ליהנות ממערכות יחסים בלתי מחייבות בדומה לגברים מבלי לחשוש מהריון בלתי רצוי שיכפה עליהן אורח חיים מסוים.

הן יכולות לבחור את מועדי הוסת הרצויים.

הן יכולות היום לבחור אם להיכנס להריון ומתי, את המרווחים בין ההריונות וכמה פעמים להרות, לפי מה שלדעתן מצבן מאפשר.

לגורמים שמסביבן נותרה הזכות להביע דעה בלבד.

השליטה על חיי הנשים ועצמאותן ניתנה להן לשימושן לפי הצורך הנראה להן כנכון ומתאים.

קיימות היום מספר קבוצות עיקריות של אמצעי מניעה שהמשותף לכולן הוא היותן בעלות אפקט הפיך כלומר, כל זמן שהן בשימוש הן מונעות הריון ברמת אמינות גבוהה ולאחר הפסקת השימוש בהן התהליך הוא הפיך כלומר הפריון אינו נפגע כתוצאה משימוש באמצעים אלה.

אסקור את האמצעים השכיחים ביותר בשימוש בישראל בשנים האחרונות:

הגלולות-אמצעי המניעה השכיח והבטוח ביותר הנמצא בשימוש בישראל.

רוב הגלולות מכילות מרכיב בעל תכונות אסטרוגניות ומרכיב בעל תכונות פרוגסטטיביות אשר יחד גורמים ליצירת מעגל ויסתי מלאכותי המונע את רוב הביוצים ובעיקר מונע הריונות ב-99.9% מהמקרים.

קיימות גלולות שונות הנבדלות זו מזו ברמות השונות של המרכיבים האסטרוגנים והפרוגסטטיבים או בסוג הנגזרות הפרוגסטטיביות.

מעבר להשפעה מניעת ההיריון ,לגלולות השפעות נוספות המהוות לעיתים סיבה למתן:

הגלולות מפחיתות כאבי מחזור וביוצים, מפחיתות שכיחות ציסטות שחלתיות, מפחיתות כמות דמם ומקרי אנמיה במתבגרות, מקלות לעיתים תסמונת טרום וסתית, מטפלות היטב באקנה ושיעור יתר וכבונוס, גם מפחיתות שכיחות סרטן שחלות, רירית רחם ומעי גס.

כל הגלולות הנמצאות היום בבתי המרקחת בישראל הינן מקבוצת המינון הנמוך כשההבדלים הקטנים ביניהם עוזרים בהחלטה איזו גלולה תתאים לאיזו נערה/אישה.

במקרים של אקנה או שיעור יתר הגלולה המומלצת הינה הדיאנה-DIANA, שאחד ממרכיביה מתחרה עם ההורמונים הזכריים וע"י כך מפחית את פעולתם ומטפל בתופעות האלה.

גלולות נוספות שנמצאו יעילות לצרכים אלה הן האורטו ציקלן-ORTHO-CYCLEN, בלרה-BELARA, יסמין-YASMIN ויאז-YAZ.

היסמין והיאז, הינן גלולות במינון נמוך שייחודן במרכיב הפרוגסטטיבי שלהן שנגזר מתרופה משתנת ועל כן המטופלות בהן סובלות פחות מבצקות ותחושות גודש בשד, וכן הן נמצאו יעילות לטיפול באקנה. יש דווחים גם על הקלה בתסמונת טרום וסתית תחת שימוש בגלולות אלה. מינונו של מרכיב האסטרוגן מעט גבוה יותר ביסמין מאשר ביאז.

המינס-MINESSE היא הגלולה בעלת המינון הנמוך ביותר מבין הגלולות המשווקות היום, בעיקר על חשבון נטילה יומיומית לאורך 28 ימים ברציפות כש-24 מהם עם הורמונים ו-4 מהם כדורים ללא תכולה הורמונלית.

הפמינט-FEMINET נארזת בישראל ובעלת מחיר יחסית אטרקטיבי לגלולות מן הדור החדש. מבחינת תכולת ההורמונים היא דומה לשאר בנות דורה וזהה בתכולתה למרסילון-MERCILON.

גלולות בעלות מינונים דומים הן ההרמונט-HARMONET והמליאן-MELIANE.

גלולות עם מינונים מעט גבוהים יותר אך עדיין נחשבות לבעלות מינון נמוך, הן הגינרה-GYNERA, המינולט-MINULET והמיקרוגינון-MICROGYNON  שהינה בעלת המרכיב הפרוגסטרוני שגורם להכי פחות תסחיפים.

 לאחרונה הוחל בשווקה של גלולה חדשה בארץ בשם קלייר-QLAIR בעלת מרכיב אסטרוגני חדשני הדומה בהרכבו הכימי ובפעילותו בגוף, לאסטרוגן הטבעי,  ומינונו שווה ערך לגלולות בעלות המינון הנמוך. גם המרכיב הפרוגסטטיבי הוא חדשני, ואיתו נצפתה פחות ירידה בחשק המיני מכפי שנצפתה בגלולות אחרות, פחות כאבי ראש ותופעות טרום ויסתיות אחרות ובעיקר, פחות דימומים בזמן הוסת בצורה משמעותית ביותר לעומת גלולות קודמות. גלולות אלה ניטלות באופן רציף על פני כל החודש.

הסרזט-CERAZETTE והמיקרולוט-MICROLUT הינן גלולה ייחודיות שמכילות תכשיר פרוגסטטיבי בלבד ועל כן משמשות למניעת הריון בנשים מניקות או בנשים שאינן מורשות לנטילת אסטרוגן מסיבות רפואיות. יעילותן טובה במידה וניטלות מידי יום ובאותה שעה.

קיימים מספר מיתוסים הנוגעים לגלולות ,אשר כדאי וראוי לנפץ:

1.גלולות משמינות-לא נכון. בגלולות אין קלוריות אולם הן עלולות להשפיע על התאבון.או על אגירה זמנית של נוזלים.

2.לפני נטילת גלולות יש לבצע בדיקות דם להתאמת גלולות-לא נכון. הבחירה היא אקראית למעט מקרים חריגים.

3.גלולות גורמות לשיעור יתר ופצעים-לא נכון. הן מטפלות בהם ולאחר הפסקתן יתכן והתופעות יחזרו.

4.יש צורך לבצע הפסקה של חודש מידי שנה כדי "לנקות את הגוף"-לא נכון. הפסקה היא לצורך כניסה להריון או בהעדר צורך אמיתי במניעתו.

5.לאחר שנים של נטילת גלולות קשה להיכנס להריון-לא נכון. מי שפורייה תיכנס להריון לאחר הפסקת הנטילה של הגלולות.

ההתקן התוך רחמי הוא אמצעי מניעה יעיל נוסף אשר מונע הריון למשך תקופה של כ-5 שנים. לנוחותך ישנן בנפרד מדף זה, שאלה ותשובה מפורטות בנושא התקנים.

קיימים שני סוגים עיקריים ההתקן עם סליל הנחושת-התקן ותיק יחסית המונע הריון ביעילות רבה אך עם חיסרון עיקרי של גרימת דימומי וסת חזקים אצל חלק מהמטופלות.

המירנה הוא התקן חדש יותר יחסית המכיל מעטפת עם פרוגסטרון שמשתחרר שחרור איטי לחלל הרחם ומשפיע להפחתת צמיחת רירית הרחם ובאמצעות כך הפחתת הדמם הוסתי לעיתים עד היעלמותו לחלוטין לתקופות ארוכות בצורה מבוקרת מבלי לפגוע בבריאותה של האישה. מומלץ בעיקר לנשים עם דימום ויסתי מוגבר.

ההתקנים אינם מומלצים לנשים עם פרטנרים רבים, נשים שלבן זוגן פרטנריות נוספות, נשים מכורות לסמים ואלכוהול, מבנה רחם חריג אלרגיה לנחושת או מחלת וילסון, נשים עם חיסוניות ירודה, ונשים עם דלקות חוזרות בדרכי המין.

כדאי לדעת ש…

1.נשים שלא הרו ולא ילדו יכולות להשתמש בהתקן תוך רחמי בביטחון בתנאי ששני בני הזוג מונוגמיים.

2.נשים עם שטפי וסת או תחת טיפול תרופתי נוגד קרישה יכולות להשתמש בהתקן-אך מסוג נושא פרוגסטרון.

3.נשים סוכרתיות יכולות להשתמש בהתקן ללא חשש יתר מזיהומים.

6.התקן ניתן להתקנה במתבגרות לאחר בחירה נכונה של המועמדת והדרכתה.

7.אישה עם הריון חוץ רחמי בעבר יכולה להשתמש בהתקן.

8.התקנים אינם מגבירים סיכון להריון חוץ רחמי.

המדבקה-EVRA  הינה תכשיר למניעת הריון המכיל הורמונים בדומה לגלולות אלא שאינו מחייב נטילה יומית. גודלה קטן יחסית  והיא ניתנת להדבקה בשיפולי הבטן, עכוז גב תחתון זרוע או ירך.

המדבקה מוחלפת כל שבוע במשך 3 שבועות רצופים כשלאחריהם שבוע ללא מדבקה.

מהווה אמצעי אמין בנשים השוקלות פחות מ- 90 ק"ג. יש להימנע ממריחת קרמים למיניהם על המדבקה שכן הם מחלישים את אחיזתה.

המינונים הנספגים לדם נמוכים יחסית בדומה לגלולות הדור החדש ותופעות הלוואי דומות לאלה של הגלולות ובנוסף בחלק קטן מאד של המשתמשות דווחה רגישות יתר  במקום הדבקת המדבקה.

טבעת הנוברינג-NUVARING-הינה תכשיר טבעתי העשוי מחומר אלסטי ועל כן גמיש, אשר ספוג בהורמונים המשמשים כאמצעי מניעה עי שחרור איטי וקבוע. הטבעת מוחדרת לנרתיק אחת לחודש ונותרת שם לצורך הפרשת החומרים בצורה סדירה ועי כך –פחות תנודות ברמות ההורמונים בדם ופחות תופעות לוואי. משובח לשכחניות ובעלות משרות במשמרות או טיסות מרוחקות עם שעוני זמן שונים. בד"כ לא מורגש עי שני בני הזוג.

אמצעי מניעה נוסף הינו זריקת הSAYANA- הניתנת אחת ל-3 חדשים והמכילה תכשיר פרוגסטטיבי.

יתרונה הוא בשימוש שאינו תכוף אולם חסרונה הינו בכך שמרגע הזרקתה הדבר אינו הפיך ובמקרה של תופעות לוואי בלתי רצויות יש להמתין מספר חדשים עד העלמות ההורמון מהגוף.

מונעת הריון ברמת בטיחות גבוהה. יעיל בעיקר לשכחניות ומי שמנועה מנטילת אסטרוגנים.

תופעות לוואי –דמם בלתי סדיר, שינויי משקל, שינויי מצב רוח, תחושת גודש בשדיים.