מה הן ההכנות המומלצות לקראת הריון?

אם בעבר היה מעקב הריון מתחיל בשלב של שמיעת דופק עוברי או לכל המוקדם עם האיחור בהופעת המחזור החודשי ,הרי שבשנים האחרונות החלה מגמה של התכוננות לקראת הריון הכוללת תחומים שונים של בדיקות ,חיסונים ותזונה שמתחילים מספר חודשים לפני ההיריון עצמו זאת בהנחה שרעיון הכניסה להריון הגיע מהמטופלת עצמה.

חלק בלתי מבוטל מהמטופלות הן כאלה שאצלן המחשבה על הריון נדחית משיקולי קריירה ואחרים תוך מחשבה כי "בעידן של היום ניתן להרות בכל גיל" ואחד התפקידים המשמעותיים של הגינקולוג הוא לבדוק בעדינות ייתכנות של כניסה להריון תוך "ניפוץ עדין" של אשליית הדחייה הבלתי מוגבלת של גיל הפריון.

חשוב להעלות את נושא השעון הביולוגי לסדר היום ולהסביר כי רבים מההריונות בגיל המבוגר, הינם מתרומת ביצית ולא הריונות ספונטנים וטבעיים.

נשים היום  הרבה יותר מודעות לעצמן  ולבריאותן, מקפידות על תזונה נכונה ואורח חיים בריא הכולל לרוב גם פעילות גופנית כזאת או אחרת. גם אלה שלא בדיוק עונות על הקריטריונים של  "מודעות לבריאות" או אשר חיות באורח חיים "פרוע" כזה או אחר, חשות צורך לגלות אחריות עתידית כלפי הדור הצעיר, וכל מה שנוגע לזה שווה כל מאמץ בריאותי, כספי, ועד כדי שינויי הרגלים מהקצה אל הקצה.

מרגע שמתקיים אירוע הצהרת הכוונות בדבר הרצון להרות, מתחיל תהליך בונה מתמשך שמטרתו היא הבאת בני הזוג אל קו הזינוק במצב האופטימאלי להולדת הצאצא המושלם.

ההמלצה הראשונה והחשובה ביותר שאני רואה לנכון להמליץ לזוג המעוניין להרות  היא לשמור על הכוונה להרות בחשאיות מירבית על מנת לחסוך לעצמכם את השאלות הלא נעימות והמלחיצות בהמשך.

ההמלצה השנייה ואשר אינה פחותה בחשיבותה לשלב של טרום הכניסה להריון היא להתייחס אל הגוף כאילו התהליך ההריוני הינו כבר בעיצומו וזאת כדי להימנע מביצוע טעויות העלולות לפגוע בהריון צעיר אם החל מוקדם מהצפוי. המלצה זו כוללת הימנעות מנטילת תרופות האסורות לנטילה בהריון, שתיית אלכוהול, עישון, זהירות מפעולות רפואיות כמו צילומי רנטגן, אכילה מוגבלת של דגים (לא יותר משתי מנות לשבוע), הימנעות מאכילת בשר לא מבושל ביצים לא מבושלות ודגים לא מבושלים.

חשיבותה של נטילת  החומצה הפולית  3 חדשים לפני הכניסה להריון כבר הוכחה בעבר בכך שיש ביכולתה להפחית באופן משמעותי מומים בעובר. המינון המומלץ לנטילה שנוי במחלוקת ונע בין 400-800 מיקרוגרם.

 במקרים של הולדת ילדים קודמים עם מומים מסוימים ההמלצה עוברת למינון של 4 גר של חומצה פולית.

לפני כניסה להריון כדאי לוודא כי האישה מחוסנת לאדמת ולאבעבועות רוח שאם לא כן מומלץ לחסנה בטרם תהרה מחשש שתחלה במהלך ההיריון במחלה העלולה לגרום לעובר לנכות קשה וקבועה.

ישנה גם אפשרות לברור גנטי ראשוני של בני הזוג על מנת לברר נשאות של מחלות תורשתיות  לפי מוצא אתני שלהם ובכך למנוע לידת ילדים חולים  במחלות גנטיות הניתנות לברור מוקדם.

בעבר כללה ההמלצה רק את מחלת הטאי זקס אולם בשנים האחרונות נוספו לה מחלות רבות נוספות הניתנות לזיהוי שהחשובות והשכיחות בהן הן ה X השביר ,ציסטיק פיברוזיס ,דיסאוטונומיה משפחתית ,קנוואן, SMA, והטלסמיה.

 כמו כן קיימות עוד בדיקות רבות אחרות לאיתור מחלות נוספות שהינן פחות חמורות או פחות שכיחות וכן מחלות המאפיינות מוצאים מסוימים. רשימה זו ארוכה וההמלצה על ביצוען הינה אינדיבידואלית בהתאם לנתוני הזוג .