אני מרבה לשכוח גלולות וחוששת מהריון לא רצוי. האם יש אמצעי מניעה בדרכים חלופיות לגלולות?

מתן תרופות יכול להתבצע בדרכים שונות:

מתן PO –דרך הפה

מתן IV –ישירות לווריד

מתן IM-בהזרקה לשריר

מתן SC-בהזרקה תת עורית

מתן PR-בהחדרה לרקטום

מתן PV-לתוך הנרתיק

או מתן מקומי במיקום משתנה על עור הגוף.

קביעת אופן מתן התרופה משתנה לפי גורמים וסיבות שונים התלויים הן בסוג התרופה והן בספיגתה, באופן פעולתה או העדפת המטופל.

אחת התרופות השכיחות ביותר בשימוש בעולם המערבי היא אמצעי מניעת ההיריון ההורמונאלי היכול לבוא בצורות שונות: הן כגלולה, והן כמדבקה המודבקת על העור, כטבעת המוחדרת לנרתיק, זריקה,  או באמצעות התקן נושא הורמונים המוחדר לרחם.

לכל אחת מהדרכים ימצאו המטופלות שיעדיפוה על פני שיטות אחרות בשל מניעים אישיים, אורח חיים ספציפי או הרגלים קודמים.

קבוצה גדולה והולכת של נשים מועסקת בשנים האחרונות בעיסוקים המחייבים עבודה במשמרות או טיסות על פני שעוני זמן שונים.

ברור שאורח חיים כזה יכול לגרום לריבוי אי סדר שכחה בלבול וחוסר דיוק בשימוש באמצעי מניעה יומי המחייב נטילה מסודרת ומדויקת.

על קבוצת נשים זו נמנות נשות עסקים המרבות לנסוע לחול, נשות שווק, דיילות, אחיות ורופאות העובדות במשמרות (לעיתים 24 ויותר ברצף), מלצריות, ועובדות בעסקים הפתוחים 24 שעות ברציפות, המתרבים בשנים האחרונות וכו'.

למי מבין הנשים המוצאת עצמה סובלת מאי נטילה סדירה של הטיפול, או סתם קושי בנטילת תרופות דרך הפה, יש היום דרכים חלופיות המאפשרות שימוש יעיל באמצעי המניעה ללא צורך בתחזוקה יומית אלא שבועית או חודשית.

ניתן למצוא היום אמצעי מניעה באמצעות מדבקות המוחלפות אחת לשבוע או אמצעי מניעה באמצעות טבעת גמישה וספוגת הורמונים המוחדרת לנרתיק ומוחלפת עי האישה אחת לחודש.

החדרת הטבעת לנרתיק נשמעת מרתיעה בשמיעה ראשונה אולם אם נחשוב על כך  שנשים משתמשות כבר שנים רבות באמצעי טיפול שונים בגישה וגינאלית,. החדרת טמפונים,  התקנים תוך רחמיים, קרמים לסיכה או להקלת יובש וכו' הרי שלא מדובר כאן בפריצת דרך  אלא בשינוי הרגלים בלבד.

לשימוש בתרופה בגישה נרתיקית יתרונות נוספים כמו עקיפה של מערכת העיכול והכבד, וע"י כך הפחתה קלה בתופעות הלוואי הצפויות (כמו גם במקרה של המדבקות), השימוש הוא דיסקרטי ולא מורגש בשל מערכת העצבוב הספציפית לנרתיק.

הן בטבעת והן במדבקה, בשל חוסר הצורך בהחלפה תכופה או נטילה תכופה, הרי שרצף השימוש מביא לרמות הורמונליות יחסית קבועות בגוף, ועל כן מיעוט התנודות ברמות בדם מסייע בהפחתת תופעות לוואי ודימומים.