איך נדבקים ממחלת מין, כיצד להימנע מהדבקה ומה ניתן לעשות אם נדבקתי?

ראשית חשוב להגדיר מהם יחסי מין שכן גם לקלינטון הייתה בעיה עם ההגדרה: (I did not have sex with this woman).

לצורך ענייננו, sex יחשב כאשר מדובר במגע אינטימי המערב ריריות, ללא קשר למקורם האנטומי למרות שההגדרה ליחסי מין מתייחסת ליחסים כפשוטם.

חשוב להבין שהדבקה במחלות מין יכולה לקרות גם בהעברת וירוסים ממקומם בפה לאזור אברי המין וההפך.

חשוב עוד יותר להבין כי ניתן למנוע את רובן המכריע של ההדבקות במחלות המין על ידי שימוש קבוע בקונדום.

האבחנה נעשית לעיתים בדרך קלינית כלומר באמצעות בדיקה גופנית, ולעיתים יש צורך באמצעי עזר לאבחון כגון: בדיקות דם ותרביות.

המחלות השכיחות:

 טריכומונס– גורם זיהומי המועבר ביחסי מין וגורם הפרשות ירקרקות מדיפות ריח רע מלוות לרוב בגרד טורדני. הטיפול התרופתי יעיל ביותר ופותר את הבעיה בפרק זמן קצר יחסית.

HPV/קונדילומה/וירוס היבלות– הינו וירוס המועבר ביחסי מין, נפוץ, בעל מספר זנים גורמי יבלות מקומיות על אברי המין. חלק מהזנים קשורים כנראה לעליה בסיכוי לחלות בסרטן צוואר הרחם בעקבות ההדבקה.

הטיפול הוא ע"י סילוק היבלות בשיטות שונות כמו הקפאה, ליזר, תכשירים כימיים, כירורגיה וכו', אולם יש צורך בהמשך מעקב קפדני בשל סבירות גבוהה להישנות היבלות. ניתן להפחית באופן משמעותי את שיעור ההדבקות בוירוס זה על ידי קבלת חיסון מסוג צרבריקס/גרדסיל.

 הרפס– וירוס המועבר ביחסי מין. גורם שלפוחיות וכאב עז ובהמשך מאופיין בהתקפים חוזרים ומטרידים במיוחד. כאשר מופיע לקראת לידה- מחייב ניתוח קיסרי.

יכול להיות מועבר מהפה (פצעי חם) לאברי המין וההפך.

לא קיימת תרופה מלאה למחלה אלא רק טיפולים להקלת הסבל.

זיבה/גונוריאה– מחלה הנגרמת מחיידק שמועבר ביחסי מין.יכול לגרום נזק ניכר לפריון.

מתבטא בחום וריבוי הפרשות אופייניות. יכול להופיע גם עם כאבי בטן עליונה המעידים על דלקות סביב הכבד. ניתן לריפוי באמצעות אנטיביוטיקה.

כלמידיה– מזהם שכיח ביותר, מדבק ביותר, שלעיתים אין חשים בהדבקתו ולעיתים גורם הפרשות מרובות ודלקות אגן קשות מלוות חם. עלול לפגוע בפריון עתידי. ניתן לריפוי בעזרת אנטיביוטיקה מתאימה.

סיפליס– מחלה חיידקית המועברת במין. בעלת מספר שלבי התפתחות שהראשון בהם הוא פצע באזור אברי המין שבד"כ אינו כואב. נעלם כעבור ימים ובהמשך הזמן מתפתח שלב שני של המחלה שהינו חמור יותר. שלב שלישי יכול לגרום נזקים בלתי הפיכים. אם מאובחן מוקדם-ניתן לריפוי מלא.