מדוע מבצעים דיקור מי שפיר?

 דיקור מי שפיר מיועד לאתר מקרים מסויימים של הפרעות גנטיות בעובר כמו תסמונת דאון, או הפרעות כרומוזומליות אחרות.

 

דיקור מי שפיר יכול להוות גורם סיכון אם כי קטן, הן לאם והן לעובר. על כן הוא מוצע בדרך כלל לזוגות בעלי סיכון מוגבר יחסית לעובר עם מחלה גנטית  כמו למשל במקרים של:

  • ממצא חיובי בבדיקת סקר טרימסטר ראשון – בין אם שקיפות עורפית גדולה מ-3 ס"מ , ובין אם תוצאה סטטיסטית טובה פחות מזו הצפויה על פי הגיל, בתבחין המשכלל את השקיפות עם בדיקות הדם.
  • ממצאים בסקירת מערכות המחשידים לכוון של תסמונת, כמו ציסטות צוואריות, ציסטות מוחיות, מבנה חריג של אצבע חמישית, מומי לב, וכו'.
  • תוצאה סטטיסטית חשודה בסקר טרימסטר שני-בדיקת התבחין המשולש.
  • תוצאה סטטיסטית חשודה בתבחין מרובע.
  • הפרעה כרומוזומלית או גנטית אצל אחד מבני הזוג או משפחתו.
  • שני הורים נשאים של מחלה גנטית כמו למשל ציסטיק פיברוזיס,וטאי זקס, העלולים להביא ללידת ילוד פגוע בסיכוי של 1/4.
  • הריון קודם עם ילוד בעל מום עם בסיס גנטי.
  • גיל האישה – ככל שעולה גיל האישה, עולה הסיכון להפרעה כרומוזומלית.

מצבים אחרים בהם מומלץ דיקור מי שפיר אינם מסיבות גנטיות אלא לצורך אבחון מצבים תוך רחמיים של העובר וסביבתו כמו אבחון זים תוך רחמי, בדיקת בשלות ראות.

דיקור מי שפיר – בדיקת מי שפיר

בדיקת מי שפיר מיועדת לבדוק קיומן של מחלות גנטיות ותסמונות בעובר, אך ניתן לבדוק במסגרת דיקור מי השפיר גם הדבקות עובר במחלות ויראליות שונות, זיהום תוך רחמי ובשלות ראתית. הדיקור  מתבצע  בד"כ בין השבועות 16-22.

במהלך הבדיקה שואבים נוזל מי שפיר מתוך חלל הרחם ההריוני  המכילים בתוכם תאי עובר  שנשרו ממנו ומשתמשים בהם ליצירת תרבית תאים שממנה מפיקים את החומר הגנטי של העובר אשר ניתן בהמשך להפיק ממנו את המבנה הגנטי שלו-הקריוטיפ. בנוסף ניתן לבדוק את רמת החלבון העוברי במים אשר יכולה להעיד גם היא על מומים שונים. במקרה של צורך בשלילת זיהום, נשלחים המים לבדיקה נוספת.

הבדיקה עצמה נמשכת דקות בודדות תוך כדי בצוע US לתכנון מקום החדרת המחט. לאחר חיטוי יסודי של הבטן מבוצע הדיקור לשק מי השפיר ובאמצעותו נשאבים 20-40 cc נוזל שפיר .

הבדיקה הינה תחת הנחיית אולטראסאונד על מנת להימנע מפגיעה בעובר ואינה כואבת יותר מבדיקת דם רגילה. לאחריה מומלצת מנוחה של 24 שעות, הימנעות מפעילות מאומצת למשך 48 שעות  שלאחריהן תוזמני לביקורת במרפאתי כמובן ללא עלות נוספת. מרגע הבדיקה תצוידי במספר הטלפון  הנייד האישי שלי בו תוכלי להשתמש בעת הצורך עד תום ההיריון בכל יום ובכל שעה.

הסיכון מדיקור מי שפיר משתנה במאמרים שונים ונע  במאמרים לאחרונה סביב 1/1000, ועל כן חשוב לבצעה אצל רופא/ה בעל/ת ניסיון בביצועה.  הבדיקה הינה פשוטה יחסית אך מחייבת התייחסות רצינית והקפדה על כל כללי הזהירות והסטריליות. אני מבצעת בדיקה זו  יותר מ-20 שנים תוך התייחסות אישית קפדנית לכל מקרה ומקרה הן לפני ביצוע הפעולה והן אחריה.                                                               לפני ביצוע הבדיקה תיבדקי במרפאתי כחלק מהפעולה על מנת לתכננה ולהכיר את פירטי ההריון ללא תשלום נוסף.

הבדיקה הינה בדיקת בחירה ומומלצת בעיקר לנשים מעל גיל 35 אשר אצלן הסיכון ללידת עובר עם תסמונת, גבוה מבחינה סטטיסטית. כמו כן מומלצת הבדיקה למי שילדה בעבר תינוק פגוע מבחינה גנטית הניתנת לאבחון בדיקור מי השפיר ולמי שבדיקות מעקב ההיריון מעלות חשד לקיומו של תהליך גדילה לא תקין המחשיד להפרעה גנטית.

כאשר קיימת המלצה גנטית לביצוע הבדיקה, היא תיעשה ללא תשלום ע"ח משרד הבריאות או קופ"ח על פי המקרה הספציפי.

באם לא קיימת סיבה רפואית, יכולה האישה לבחור לבצע את הבדיקה בתשלום במסגרת פרטית.

ניתן לבצע במסגרת דיקור מי השפיר גם בדיקות נוספות באופן פרטי כמו בדיקה לקבלת תוצאות מהירות על חלק מהכרומוזומים-FISH   או בדיקת הצ'יפ הגנטי-CMA אשר יכולה לגלות תסמונות גנטיות משמעותיות נוספות לאלה המתגלות בבדיקה הרגילה, בכאחת  מ -150 בדיקות.

את הבדיקה אני מבצעת בבי"ח אסותא בו מבוטחות מכבי זהב אינן משלמות את עלות בית החולים, או בהרצליה מדיקל סנטר, לפי בחירת המטופלת.

במידה והנך מעוניינת בפרטים נוספים, את מוזמנת להתקשר למרפאתי -052-8344081.