דיקור מי שפיר – בדיקת מי שפיר

בדיקת מי שפיר מיועדת לבדוק קיומן של מחלות גנטיות ותסמונות בעובר, אך ניתן לבדוק במסגרת דיקור מי השפיר גם הדבקות עובר במחלות ויראליות שונות, זיהום תוך רחמי ובשלות ראתית. הדיקור  מתבצע  בד"כ בין השבועות 16-22.

במהלך הבדיקה שואבים נוזל מי שפיר מתוך חלל הרחם ההריוני  המכילים בתוכם תאי עובר  שנשרו ממנו ומשתמשים בהם ליצירת תרבית תאים שממנה מפיקים את החומר הגנטי של העובר אשר ניתן בהמשך להפיק ממנו את המבנה הגנטי שלו-הקריוטיפ. בנוסף ניתן לבדוק את רמת החלבון העוברי במים אשר יכולה להעיד גם היא על מומים שונים. במקרה של צורך בשלילת זיהום, נשלחים המים לבדיקה נוספת.

הבדיקה עצמה נמשכת דקות בודדות תוך כדי בצוע US לתכנון מקום החדרת המחט. לאחר חיטוי יסודי של הבטן מבוצע הדיקור לשק מי השפיר ובאמצעותו נשאבים 20-40 cc נוזל שפיר .

הבדיקה הינה תחת הנחיית אולטראסאונד על מנת להימנע מפגיעה בעובר ואינה כואבת יותר מבדיקת דם רגילה. לאחריה מומלצת מנוחה של 24 שעות, הימנעות מפעילות מאומצת למשך 48 שעות  שלאחריהן תוזמני לביקורת במרפאתי כמובן ללא עלות נוספת. מרגע הבדיקה תצוידי במספר הטלפון  הנייד האישי שלי בו תוכלי להשתמש בעת הצורך עד תום ההיריון בכל יום ובכל שעה.

הסיכון מדיקור מי שפיר משתנה במאמרים שונים ונע  במאמרים לאחרונה סביב 1/1000, ועל כן חשוב לבצעה אצל רופא/ה בעל/ת ניסיון בביצועה.  הבדיקה הינה פשוטה יחסית אך מחייבת התייחסות רצינית והקפדה על כל כללי הזהירות והסטריליות. אני מבצעת בדיקה זו  יותר מ-20 שנים תוך התייחסות אישית קפדנית לכל מקרה ומקרה הן לפני ביצוע הפעולה והן אחריה.                                                               לפני ביצוע הבדיקה תיבדקי במרפאתי כחלק מהפעולה על מנת לתכננה ולהכיר את פירטי ההריון ללא תשלום נוסף.

הבדיקה הינה בדיקת בחירה ומומלצת בעיקר לנשים מעל גיל 35 אשר אצלן הסיכון ללידת עובר עם תסמונת, גבוה מבחינה סטטיסטית. כמו כן מומלצת הבדיקה למי שילדה בעבר תינוק פגוע מבחינה גנטית הניתנת לאבחון בדיקור מי השפיר ולמי שבדיקות מעקב ההיריון מעלות חשד לקיומו של תהליך גדילה לא תקין המחשיד להפרעה גנטית.

כאשר קיימת המלצה גנטית לביצוע הבדיקה, היא תיעשה ללא תשלום ע"ח משרד הבריאות או קופ"ח על פי המקרה הספציפי.

באם לא קיימת סיבה רפואית, יכולה האישה לבחור לבצע את הבדיקה בתשלום במסגרת פרטית.

ניתן לבצע במסגרת דיקור מי השפיר גם בדיקות נוספות באופן פרטי כמו בדיקה לקבלת תוצאות מהירות על חלק מהכרומוזומים-FISH   או בדיקת הצ'יפ הגנטי-CMA אשר יכולה לגלות תסמונות גנטיות משמעותיות נוספות לאלה המתגלות בבדיקה הרגילה, בכאחת  מ -150 בדיקות.

את הבדיקה אני מבצעת בבי"ח אסותא בו מבוטחות מכבי זהב אינן משלמות את עלות בית החולים, או בהרצליה מדיקל סנטר, לפי בחירת המטופלת.

במידה והנך מעוניינת בפרטים נוספים, את מוזמנת להתקשר למרפאתי -052-8344081.